Fenicjanie wynalazcy pieniądza i bankowych przelewów Karta kredytowa - Umowa

Pieniądz prócz rodzajów, jakie posiada, ma także funkcje. Podstawową, którą posługujemy się na co dzień, jest funkcja transakcyjna, gdzie pieniądz, jako powszechny środek wymiany funkcjonuje w każdym sklepie, restauracji, czy galerii. Poprzez pieniądz nastąpiło też podzielenie transakcji kupna i transakcji sprzedaży. Przestała istnieć zachowywana od czasów, kiedy jeszcze wymieniano towar za usługę, jedność czasu i miejsca dokonywania transakcji. Teraz w jednym sklepie można coś kupić w sposób fizyczny, a sprzedaży dokonać poprzez przykładowo stronę internetową. Inną funkcją jest obrachunkowa, co oznacza, że pieniądz jest czymś, co wyznacza wartość przedmiotu na podstawie jednostek pieniężnych.

By coś wycenić nie koniecznie trzeba się na tym znać, dobrze jest posłuchać porady fachowca, ale można też podać cenę, która nam odpowiada, przypuszczalnie na podstawie wartości sentymentalnej. Najważniejszą funkcję dla wszystkich ludzi, pełni płatnicza. Pieniądz jako środek płatniczy, wynagradza nasz trud włożony w pracę i pozwala nam na dokonanie zakupów w dowolnym miejscu i czasie. Nikt by nie przypuszczał, że pierwsze transakcję, jakie odbywały się na zasadzie przelewów bankowych, zapoczątkowali Fenicjanie. Jako pierwsi zapisywali oni przelewy na tabliczkach, poprzez które były dokonywane zakupy. Ludzie obawiali się trzymania gotówki w domach, było to niewygodne, a ponadto podobnie jak dzisiaj, stanowiło łatwy łup dla złodziei.

Banki były podzielone na konta czasowe i konta na żądanie, gdzie można było w każdej chwili podjąć gotówkę. Kolejno powoli pojawiały się przelewy, czeki, czy blankiety. Pieniądz w formie bezgotówkowej spowodował, że społeczeństwo w dużej mierze obdarzyło zaufaniem instytucje bankowe. Dzisiaj większość z nas korzysta z przelewów, czy płatności kartami elektronicznymi, nie wyobrażamy sobie życia bez możliwości podjęcia debetu, czy pożyczki w baku na jakiś określony czas i cel. Ewolucja ta znacznie ułatwia funkcjonowanie w teraźniejszym świecie, gdzie wszyscy są zabiegani w pogoni za pracą i sukcesem zawodowym, a także zajęci rodziną i poszukiwaniem własnego miejsca na ziemi.

Dodaj komentarz
Nick Komentarz

Dodaj