Jak zmienić Otwarty Fundusz Emerytalny? Karta debetowa - Wierzytelność

W pewnych sytuacjach możemy decydować się na zmiany. I należy zaznaczyć, że mogą one wydawać się dla nas bardzo korzystne. Na przykład powinniśmy tutaj wspomnieć o tym, że działania związane z naszymi finansami mogą ulec zmianie. W jakim stopniu? Jeśli już pracujemy i zdecydowaliśmy się na jakieś ofe, to w pewnym momencie jesteśmy w stanie je zmienić na inne. Należy jednak zauważyć, jak tutaj wygląda odpowiednia procedura. Taka zmiana funduszu emerytalnego jest bezpłatna. Ale tylko po upływie 2 lat. Również należy zaznaczyć, że są pewne opłaty związane z taką zmianą funduszu emerytalnego.

Z czego one wynikają. Na przykład dotyczą one stażu członkowskiego nie dłuższego niż 12 miesięcy. Wtedy opłata wynosi do 160 zł. Następnie możemy wspomnieć o stażu członkowskim, który wynosi więcej niż 12 miesięcy. Wtedy opłata równa do 80 zł. Dostrzegamy więc, że pewne opłaty mogą wynikać ze zmiany ofe, ale tylko w takich sytuacjach. Jeśli jednak chcielibyśmy zmienić ofe przed okresem 2 lat, to należy w tym przypadku dokonać opłaty. Z całą pewnością nie od dzisiaj działalność funduszy emerytalnych wywołuje sporo kontrowersji, ostatnio ta tendencja nawet się nasiliła.

Zdecydowanie wpływ na to mają decyzje rządu, który pragnie wprowadzić nowe zmiany do projektu ustawy o OFE. Eksperci szacują, że zmiana wysokości odprowadzanych składek do OFE ewidentnie oddziała na wysokość emerytury otrzymywanej z tego filaru. Zakłada się, że osoba, która dziś przystępuje do odkładania w OFE, dostanie o połowę niższą emeryturę od tej, która znalazła się w systemie w 1999 roku. Według przeprowadzonej symulacji obniżka składki przekazywanej do OFE uszczupli kwotę, jaką będzie można mieć do dyspozycji po przejściu na emeryturę, czyli najbardziej stracą młodzi, dopiero zaczynający pracę. Po raz kolejny reforma OFE udowadnia, że należy samemu zadbać o emerytury, oszczędzając w funduszach inwestycyjnych, lokatach czy w innej formie, która nie będzie groziła nacjonalizacją składek, szczególnie to dotyczy osób, które dopiero podejmują się pracy.

Dodaj komentarz
Nick Komentarz

Dodaj