Monety a pojęcie pieniądza Kredyt hipoteczny - Środki

Matematyka, jako przedmiot potrafi zapędzić w kozi róg niejednego ucznia. Obecnie od zeszłego roku mamy obowiązkową maturę z matematyki, a umiejętność jej zdania w niektórych przypadkach graniczy z cudem. Jednakże tylko osoby dobrze znające przedmiot, jakim jest wspomniana matematyka, mają szansę na to, aby zajmować się nią w przyszłości, oczywiście wszystko według pasji i zainteresowań. Istnieje matematyka finansowa, będąca gałęzią matematyki stosowanej, zajmującą się danymi finansowymi. Do ich obliczania wykorzystywane są narzędzia matematyczne, wzory tablicowe i programy multimedialne, które w znacznym stopniu ułatwiają życie osobom, pracującym na takich stanowiskach. Najwięcej stosuje się statystykę, gdzie głównymi danymi mogą być zmiany wartości giełdowych: akcji bądź obligacji.

Główną poddziedziną matematyki finansowej, jest matematyka ubezpieczeniowa, obejmująca zagadnienia z rachunku prawdopodobieństwa, metod numerycznych i koncentrujących się nań zagadnień z dziedziny ubezpieczeń. Lata mijały, a gospodarka nie stojąc w miejscu – ewoluowała. W procesie jej rozwoju miejsce produktów spożywczych, poczęły zajmować nieszlachetne metale, pozyskane w epokach prahistorycznych: brąz, miedź, żelazo, a później już szlachetne, jak srebro i złoto, czy platyna. Niekiedy złota, jako środka płatniczego, używa się do dziś, lecz w sporadycznych sytuacjach. Metale były gwarancją na trwałość i niezniszczalność, więc jako nieprzemijalne stały się formą pieniądza. Od wprowadzenia metali szlachetnych, wykształciło się na przestrzeni dziejów pojęcie pieniądza.

Metale były łatwiejsze w transporcie, a te cenniejsze, jak platyna, by coś zakupić wystarczały w mikroskopijnych ilościach. Wymiary metali jednak nie były nigdy identyczne, a ważenia sztabek złota, czy srebra po pewnym czasie stało się nad wyraz męczące. Rozdrabniano więc metale tak, aby dało się je zapakować w coś małego i aby były łatwo podzielne. Takie ułamki oznaczano pieczęciami królów i władców, by zapowiedz ich fałszowaniu.

Dodaj komentarz
Nick Komentarz

Dodaj